The Shuai Chiao Kungfu Club at The Ohio State University (return) 

Traditional Shuai Chiao Tournament Rules (click here)

Tournament Results

22nd Annual Great Lakes
Kung-Fu Championships and USSA Shuai Chiao Nationals
Saturday, April 12th, 2014   --  Results


2014 GLKF Tournament Women's Divisions

Lightweight
Women LW
1st     Maisie  Lee

2nd    Michelle Kaiser (not shown)
3rd     Shay Campbell

Welterweight
Women WW
1st     
Jasmine Butler 
2nd    Jessica Cliff
3rd     Michelle Kitchen (not shown)   


Middleweight
Women MW
1st     
 Jasmine Butler     
2nd    Christina Roman
3rd     
Jessica Cliff    


2014 GLKF Tournament Men's Divisions

Lightweight
Men LW
1st     Taiyo Marang
2nd    Essum Buby
3rd    Nigel Mapson

Welterweight
Men WW
1st     Daniel Cliff
2nd    Tom Shih  

3rd    Bryan Chen

Light-Middleweight
Men LMW
1st     
Joseph Harrison
2nd    Emmanuel Kangah
3rd    Matt Hand

Middleweight
Men MW
1st     Lavell Marshall

2nd    Chris Slocum
3rd    James Herceg    

Heavy-Middleweight
Men HMW
1st     Wesley Bacon (not shown)

2nd    Charles Lin

3rd     Fabricio Castellano (not shown)

Heavyweight
Men HW
1st       Colin Cooper
2nd     Andrew Lightner

3rd      Jeff Smith
  
Openweight
Men OW
1st     Matt Gelfand
2nd    
Marty Seeholzer   


21st Annual Great Lakes
Kung-Fu Championships and USSA Shuai Chiao Nationals
Saturday, April 27th, 2013   --  Results


2013 GLKF Tournament Women's Divisions

Lightweight
Women LW
1st     
Shannon Harkin
2nd    Melanie Lacourciere
3rd     Katie Pezzot

Middleweight
Women WW
1st     Marya Barrios
2nd    Erica Pettit
3rd     Jasmine Butler     



2013 GLKF Tournament Men's Divisions

Lightweight
Men LW
1st     James Van Doren
2nd    Taiyo Marang
3rd    Joey Li

Welterweight
Men WW
1st     Daniel Cliff
2nd    Collin Hagenbush  

3rd    Trevor Wong

Light-Middleweight
Men LMW
1st     
Matt Hand
2nd    Emeric Chen
3rd    Keith Judelman

Middleweight
Men MW
1st     
Wesley Bacon
2nd    Daniel Gibson
3rd    Christian Griful    

Heavy-Middleweight
Men HMW
1st     
Colin Cooper
2nd    Fabricio Castellano
3rd     Johnathan Braun

Heavyweight
Men HW
1st     Jeff Smith
2nd    Andrew Lightner
3rd     Johnathan Quinones
  
Openweight
Men OW
1st     Chris Antjas
2nd    Fong Liu
3rd    Marty Seeholzer

20th Annual Great Lakes
Kung-Fu Championships and USSA Shuai Chiao Nationals
Saturday, April 14th, 2012   --  Results


2012 GLKF Tournament Women's Divisions

Lightweight
Women LW
1st     
Shannon Harkin
2nd    Wendy Dayton
3rd     Elanor Drushel

Welterweight
Women WW
1st     Marya Barrios
2nd    Kira Geer
3rd     Jasmine Butler     


Middleweight
Women MW
1st     
Danielle Maiuri
2nd    Erica Pettit
3rd    Caelyn Rosch
       


2012 GLKF Tournament Men's Divisions

Lightweight
Men LW
1st     Matt Corbett
2nd    Jeremy Kurtz
3rd    James Van Doren

Welterweight
Men WW
1st     Daniel Cliff
2nd    
Matt Hand
3rd    Brandon Dahl

Light-Middleweight
Men LMW
1st     
Lavell Marshall
2nd    Nick Masi
3rd    Keith Judelman

Middleweight
Men MW
1st     Frank Kyle

2nd    Wesley Bacon
3rd     Emeric Chen

Heavy-Middleweight
Men HMW
1st     Ernesto Bernal
2nd    Colin Cooper
3rd     Fabricio Castellano

Heavyweight
Men HW
1st     Chris Genet
2nd    Eric Juang
3rd     Lamonte Wicks
  
Openweight
Men OW
1st     Matt Gelfand
2nd    Fong Liu
3rd    Marty Seeholzer


19th Annual Great Lakes
Kung-Fu Championships and Shuai Chiao Nationals
Saturday, April 9th, 2011   --  Results


2011 GLKF Tournament Women's Divisions

Lightweight
Women LW
1st     Marya Barrios
2nd    Shannon Harkin
3rd     Elanor Drushel

Welterweight
Women WW
1st     Christina Roman
2nd    Krista Curtner
3rd     Shannon Harkin      


Middleweight
Women MW
1st     
Danielle Maiuri
2nd    Crystal Hammer
3rd    Caelyn Rosch
       


2011 GLKF Tournament Men's Divisions

Lightweight
Men LW
1st     James Van Doren
2nd    Jonathan Braun
3rd    Corey Wong

Welterweight
Men WW
1st     Brandon Dahl
2nd    
Matt Hand
3rd    Jeremy Kurtz

Light-Middleweight
Men LMW
1st     
Daniel Cliff
2nd    Lavell Marshall
3rd    Sean Bardgett

Middleweight
Men MW
1st     
Wesley Bacon
2nd    Emeric Chen
3rd     Nick Eybergen

Heavy-Middleweight
Men HMW
1st     Frank Kyle

Heavyweight
Men HW
1st     Will Thompson
2nd    Daniel Meloche
  
Openweight
Men OW
1st     Denis Taylor
2nd    Will Thompson
3rd    Fong Liu



18th Annual Great Lakes
Kung-Fu Championships and Shuai Chiao Nationals
Saturday, April 24th, 2010   --  Results
GLKF 2010 Group Photo

2010 GLKF Tournament Women's Divisions

Lightweight

1st    Krista Curtner
2nd    Shannon Harkin
3rd    Stephanie Fox
4th    Eleanor Drushell

Middleweight

1st    Una Ilich
2nd   Danielle Maiuri
3rd    Allison Victor
4th    Brittany Bogus       



2010 GLKF Tournament Men's Divisions

Lightweight
Men LW
1st    Matthew Corbett
2nd    James Van Doren
3rd    Jon Braun
4th    
Minh Nguyen

Welterweight
Men WW
1st    Robert Fleming
2nd    Jeremy Kurcz
3rd    Matt Hand
4th    Sean Bargett

Light-Middleweight
Men LMW
1st     Ernesto Bernal
2nd    Daniel Cliff
3rd    Nick Masi
4th    James Herceg


Middleweight
Men MW
1st     Emeric Chen
2nd    Husam Sweidan
3rd    Wesley Bacon
4th    Slocum

Heavy-Middleweight
Men HMW
1st     Joe Palermo
2nd    Raymond Trepanier
3rd    Christopher Antijas
4th    Amir Ahmed

Heavyweight
Men HW
1st     Will Thompson
2nd    Chris Genet
3rd    Carlo Alacchi   

Openweight
Men OW
Openweight winners with Jan-yu Weng, Head Official, and John Ervin Jr., Tournament Director

1st     Denis Taylor
2nd    Immanuel Robinson
3rd    Chris Genet
4th    Bisson



YearOfTheOxThe Shuai Chiao Kungfu Club at OSU 
2009  Year of the Ox
Shuai Chiao Kungfu
 Tournament

Saturday,  October 3rd
        RESULTS


YearOfTheOxTournament
Women 
1st   Krista Curtner
2nd  Shannon Harkin
3rd   Alison Victor
 
Lightweight  
1st  James Van Doran
2nd   Minh Nguyen
3rd  Krista Curtner

Middleweight
1st    Nick Masi
2nd   Robert Fleming
3rd   Casey McAdams
 
Middle Heavyweight
1st    Husam Sweidan
2nd   James Herceg
3rd   Mike Hall
 
Heavyweight
1st    Ryan Shumaker
2nd   Wesley Bacon
3rd    Adam Chance
 
Openweight
1st    Immanuel Robinson
2nd   Amen Sabbagh
3rd   Daniel Randle

Ch'ang Style Weekend Tournament
August 2nd, 2008

SCal2008
Clinic photo from E. Chen, www.shuaijiaonation.com

Tournament Results:
Children’s Division:

Lightweight
1st  Shangyu Hsu
2nd William Yang
3rd   Spencer Chang
 
Middleweight
1st  Shangway Hsu
2nd Mark Chang
3rd   Steven Yang
 
Heavy
1st  Leonard Ting
2nd Zac Bigbee
3rd   Timothy Chen
 
Adult Divisions:

Women Adult Light
1st   Janet Chen
2nd  Krisanne Litinas
3rd   Stephanie Fox
 
Women Adult Middle
1st   Christina Roman
2nd  Krisanne Litinas 
 
Men Adult Lightweight

1st    Philip Tsai
2nd  James VanDoran

Men Adult Light Middle

1st    Ian Donovan
2nd   Brent Kincer
3rd   Carl Patience
 
Men Adult Middle
1st    Daniel Cliff
2nd   Barnaby Hazen
3rd   Marc Willer
 
Men Adult Heavy
1st    Charles Lin
2nd   Emeric Chen
3rd    Phil Willer
 
Men Adult Open
1st    Eric Brooks
2nd   Jeremy Siegrist
3rd   Billy Pinkerman


2008 Great Lakes Kung Fu Tournament
USSA Shuai Chiao Nationals Results:

Women 100-124
LWwomen
1st - Krisanne Litinas
2nd - Janet Chen
3rd - Krista Curtner

Women 125-149
MWwomen
1st - Christina Roman
2nd - Julia Chen
3rd - Sylvia Von Meerten

Women 150--
HWwomen
1st - Christina Roman
2nd - Tarin Rhoades
3rd - Elizabeth Gilcher

Men 100-135
135Men
1st - Matt Corbett
2nd - James Van Doren
3rd - Jacob Wahlenmaier

Men 136-150
150men
1st - Robert Fleming
2nd - Ian Donovan
3rd - Casey McAdams

Men 151-165
165men
1st - Daniel Cliff
2nd - Nick Masi
3rd - Brent Kincer

Men 166-180
180men
1st - Charles Lin
2nd - Ryan Schumaker
3rd - Husam Sweidan

Men 181-195
195men
1st - Christopher Antijas
2nd - Andrew Winstead
3rd - Michael Cavender

Men 196-215
215men
1st - Eric Brooks
2nd - Matt Gelfand
3rd - Chris Genet

Men 216--
250men
1st - Omar Harvin
2nd - Robert Armstrong
3rd - 3-way Tie:
      Austin Eafford
      Thomas Seeber
      Justin Sturgill



2007 Shanghai Shuaijiao International Tournament

The USA Team Won 4th Place -- 1st non-China team placing!

1st Place:  China #1 Team
2nd Place:  China #2 Team
3rd Place:  Mongolian Team

Congratulations to the entire USA TEAM:

DWeng Dr. Weng, Team Official

TBraun Tim Braun, Head Coach

JBraun Jude Braun, International Judge

Jan-yu Weng
Jan-yu Weng, Team Leader

CLin Charles Lin (Cupertino, CA) - 3rd Place

NMasi Nick Masi(Virginia)  - 3rd Place  
 
DCliff Daniel Cliff (Cleveland, OH) – 4th Place

IDonovan Ian Donovan (Columbus, OH)– 4th Place

JVDoren James Van Doran (Cleveland, OH)– 4th Place

KLittinas Krisanne Litinas (Cleveland, OH) – 5th Place

CRoman Christina Roman (Cupertino, CA) – 5th Place

KCurtner Krista Curtner (Cleveland, OH) – 6th Place

                   Keith Judelman (Bellingham, WA)– 6th Place

ESmoot Ernest Smoot (Cleveland, OH)– 6th Place




2007 Great Lakes Kung Fu Championships
USSA Shuai Chiao / Sanshou Nationals
April 21, Euclid, Ohio



2007 GLKFC -- Results for Women's Divisions
Lightweight
Lightweight Women
1st  -- Natalie Peron
2nd -- Krisanne Littinas

Middleweight
Middleweight women
1st  -- Christina Roman
2nd -- Jennifer Ann Kramer
3rd -- Krista Curtner

2007 GLKF -- Results for Men's Divisions
Flyweight
Flyweight Men
1st  -- Philip Tsai
2nd -- Kleck

Lightweight
Lightweight Men
1st  -- Matthew Corbett
2nd --
Jamie Van Doren
3rd --
Ernest Smoot
4th -- Robert Chen

Welterweight
Welterwerigt men
1st -- Daniel Cliff
2nd -- Robert Fleming
3rd -- Neil Brahma
4th -- Tasso Paris

Light Middleweight
LMiddleweight
1st  -- Charles Lin
2nd -- Nick Masi
3rd -- Chris Slocum
4th -- Brent Kincer

Middleweight
Middleweight
1st  -- Ernestor Bernal
2nd -- Ryan Shumaker
3rd -- Matthew Goshay
4th -- Aaron Wong

Heavy Middleweight
HeavyMiddleweight
1st  -- Eric Brooks
2nd -- Jeff Kiral
3rd -- Daniel Randle

Heavyweight
Heavyweight
1st  -- Matt Gelfand
2nd -- Vincent Lai
3rd --  Pat Goode


Openweight
Openweight
1st  -- Josh Fragoso
2nd -- Russell Morgan
3rd -- Robert Armstrong




TaiChiTourney
3rd Tai-Chi for Fitness


International Wushu
Championships
July 22nd and 23rd, 2006
San Jose State University
        ---  Results  ---


Children's Open Division

1st Trevor Wong      Cupertino Kung-fu Club
2nd Leonard Ting    Cupertino Kung-fu Club
3rd  (Name removed by request)

Women's Lightweight Division
1st Paula Chang          Cupertino Kung-fu Club
2nd Krisanne Litinas   Wing Lam Kung-fu
3rd Laura Jurkiezz      Wing Lam Kung-fu

Women's Middleweight Division
1st Diana Lin                Cupertino Kung-fu Club
2nd Jessica Eimers        Wing Lam Kung-fu
3rd Krisanne Litinas     Wing Lam Kung-fu

Men's Lightweight Division
1st Robert Chen            Cupertino Kung-fu Club
2nd Jamie VanDoren    Wing Lam Kung-fu
3rd Ernest Smoot          Wing Lam Kung-fu

Men's Middleweight Division
1st Daniel Cliff             Wing Lam Kung-fu
2nd Charles Lin            Cupertino Kung-fu Club
3rd Nick Masi               Krav Maga NoVA

Men's Heavyweight Division
1st Eric Brooks           Cupertino Kung-fu Club   Note: Tie for 1st Place
1st He Qiang               Inner Mongolian Huhhot School of Physical Education
2nd
3rd Curt Sennewald    San Jose State

Men's Openweight Division
1st Michael Liu                   Cupertino Kung-fu Club
2nd Immanuel Robinson     Wing Lam Kung-fu
3rd Vincent Lai                   Cupertino Kung-fu Club




2006 Great Lakes Kungfu Tournament
USSA Shuai Chiao / Sanshou Nationals
April 22, Euclid, Ohio



USSA Young Adult Division Results:
USSA Young Adult
1st -- Charles Lin
2nd -- Christina Roman
3rd -- Nabal Babu
4th -- Jason Warner


2006 GLKF -- Results for Women's Divisions
Lightweight
Lightweight Women
1st -- Julia Chen
2nd -- Janet Chen
3rd -- Laura Jurkiewicz
4th -- Paula Chang

Middleweight
Middleweight women
1st -- Christina Roman
2nd -- Krisanne Litinas
3rd -- Jessica Eimers


2006 GLKF -- Results for Men's Divisions
Lightweight
Lightweight Men
1st -- Matt Corbett
2nd -- Ernest Smoot
3rd -- James Van Doren
4th -- Jamal Dawson

Welterweight
Welterwerigt men
1st -- Daniel Cliff
2nd -- Charles Lin
3rd -- Ben Thomsen

Light Middleweight
LMiddleweight
1st -- Nick Masi
2nd -- Robert Fleming
3rd -- Chris Slucom
4th -- Brent Kinger

Middleweight
Middleweight
1st -- Shepeng Weng
2nd -- Michael Cavender
3rd -- Kyle Kelly

Heavyweight
Heavyweight
1st -- Eric Brooks
2nd -- Tim Brown
3rd -- Vince Sidoti
4th -- Matt Robanser

Openweight
Openweight
1st -- Derrin McKinney
2nd -- Josh Fragoso
3rd -- James Moore
4th -- Robert Armstrong



Chang2005
2005 Tai Chi For Fitness
Tai Chi and Shuai Chiao Tournament

San Jose State University,  CA
August 13th to 14th

Results:


Children's Division
 1st Leonard Ting
 2nd Philip Tsai
 3rd Dataruz Diaz

Women's Division Light
 1st Paula Chang
 2nd Deka Olson
 3rd Julia Chen

Women's Division Middle
 1st Jessica Eimers
 2nd Krisanne Litinas
 3rd Cassandra Malec


Men's Light
 1st Robert Chen
 2nd James Van Doren
 3rd Shigero Isoda

Men's Light- Middle
 1st Jack Visoky
 2nd William Poly

 
Men's Middle
 1st Daniel Cliff
 2nd Nick Masi
 3rd Daniel Smith


Men's Heavy
 1st Brandon Redmond
 2nd Ryan Olson



14th Great Lakes Kung-fu Tournament

USSA Shuai Chiao Nationals Results
April 23rd, 2005


Women's 124
w124
1st   Carrie Miranda
2nd  Sammi Bozenski
3rd  Melinda Foote
                      
Women's 150
w150
1st   Christina Roman
2nd  Krisanne Litinas
                  
Women's Open
wOpen
1st   Tamera Lake
2nd  Tarin Rhoades

Women's Grand Champion
1st    Tamera Lake
2nd  Christina Roman

 
Men's 120   
1st    Robert Chen   
2nd  Jason Warner   
              
Men's 135   
1st    Matt Corbett   
2nd   Jack Visoky   
3rd   Ellis Dixson   
4th   Charles Lin          

Mens' 150 
m150  
1st    Daniel Cliff     
2nd   Ben Tomson 
3rd   Jacob Walenmire             

Men's 165
m165   
1st    Nick Masi   
2nd   Ryan Shumaker                  

Men's 180
m180
1st    Danny Hall
2nd   Willie Thenuissen
3rd   Sam Bate
4th   James Warner          

Men's 195
m195
1st    Eric Brooks
2nd   Josh Fragoso

Men's Open
mOpen
1st    Immanuel Robinson
2nd   Robert Armstrong              




Rooster

2005 Year of the Rooster
Shuai Chiao Tournament
February 12th
at The Ohio State University
Celebrating 20 years of Shuai Chiao in Larkins Hall




Rooster Group photo

Thanks to all the participants in what was the historic LAST Shuai Chiao Kungfu tournament in Larkins Hall.  This Spring and Summer we will be moving to the new RPAC facility.  Larkins Hall will be demolished, and a new PAES building will rise on the site.  This last tournament was smaller than some in the past but very successful.  There were no major injuries, and despite the tough round-robin format, not a single contestant dropped out or forfeited a match.  A total of 23 Shuai Chiao students from four separate schools participated in 42 matches over a two hour period.  Extra thanks to the ring referees who donated their time and expertise: Tim Braun, John Ervin, Matt Mollica, Jerry Sheldon, and Jeff Williams,  and to announcer Suzanne Heckman, and the ring timers and scorekeepers.  Also, thanks to former Club members of over a decade ago, Al Karnai and Jonathan Thomas, who came in to help with the tournament.


Year of the Rooster Tournament -- Results for Women's Divisions

Women
Lightweight

1st       Melinda Foote
2nd     Carrie Miranda

Middleweight
1st       Tammy Lake
2nd     Julie Boron


Year of the Rooster Tournament -- Results for Men's Divisions

Men's Lightweight
Lightweight

1st      Ernest Smoot
2nd     Eric Hall
3rd     James Van Doren
4th     Sandeep Kommini


Men's welterweight
Welterweight

1st     Daniel Cliff
2nd   Matthew Corbett  *
3rd    Ben Tomson           *see note below
4th    Jacob Walenmire


Men's middleweight
Middleweight

1st     David Reed Blocksom
2nd    Willie Theunissen
3rd    Sam Bate
4th    James Warner


Men's heavyweight
Heavyweight

1st     Raymond Trepanier
2nd    Anthony Catalano
3rd    Jaron Bernstein
4th    Robert Armstrong

* Note: Due to an error reading the grids, Ben Tomson and Matthew Corbett's places were reversed at the awards ceremony.  In our round-robin  tournament it is possible for players to tie; each with the same number of matches won.  In such a case, the player who won their match with each other takes the higher place.  It was mistakenly recorded that Mr.Tomson had won the match with Mr.Corbett: in fact, their match was a scoreless tie.  Mr.Corbett takes the higher place because he scored a total of 13 throwing points for the tournament, compared to Mr.Tomson's 10 points.  We apologize for the error.



SanJose04 2004 Tai-chi for Fitness
International Wushu Championships
Saturday, Sunday: August 14, 15
Held at the San Jose State University in California
RESULTS:

Men Light Weight
1,Shun-Yao Chang,Taiwan Central Police University
2,Ellis Dixson,Wing Lam Kung-fu
3,Robert Chen,Cupertino Kung-fu Club

Men Middleweight
1,Daniel Cliff,Wing Lam Kung-fu
2,Min-Hsiang Chuang,Taiwan Central Police University
3,Ching-Yen Hsieh,Taiwan Central Police University

Men Heavyweight
1,Matt Gelfand,New York Shuai-chiao
2,Kenichi Iwasaki,U.C. Berkeley Shuai-chiao
3,Chuang-Chih Lee,Taiwan Central Police University

Men Open Weight
1,Immanuel Robinson,Wing Lam Kung-fu
2,Jeffrey Pickens,Central Texas Shuai-chiao
3,Dennis McCarter,Cupertino Kung-fu Club

Female Open
1,Julie Boron,Wing Lam Kung-fu
2,Jessica Eimers,Wing Lam Kung-fu
3,Tarin Rhoades,Wing Lam Kung-fu


Collegiate Divison
1,Taiwan Central Police University ,
2,U. C. Irvine,
3,De Anza College,

Men Light
1,Shun-Yao Chang,Taiwan Central Police University
2,Huan Tran,DeAnza College
3,Shigero Isoda,San Francisco State

Men Middle
1,Min-Hsiang Chuang,Taiwan Central Police University
2,Ching-Yen Hsieh,Taiwan Central Police University
3,Clarence Chang,Stanford University

Men Heavy
1,Chuang-Chih Lee,Taiwan Central Police University
2,Emeric Chen,U.C Irvine
3,Julio Mireles,De Anza College




GLKF 2004 Group Photo
2004 Great Lakes Kung-Fu Tournament
Shuai Chiao National Championship
Saturday, April 24th,  Cleveland, Ohio
Womens Division
Women
1ST    Julie Boron
2ND    Sharon Needham      


Lightweight

Lightweights
Winners with judges: Jan-yu Weng, Matt Mollica, and Master Chang Da-Wei

1ST    Alan Lee          
2ND    Ian Donovan          
3RD    Ernest Smoot          
4TH    Ellis Dixson


Welterweight
Welterweights
1ST    Ryan Shumaker
2ND    Jeremy Wolford   
3RD    Matthew Corbett   
4TH    Alan Lee   


Light-Middleweight
Light-Middleweights
1ST    Daniel Cliff
2ND    Nick Masi
3RD    Edward Booker          
4TH    David Reed Blocksom   


Middleweight

Middleweights
1ST    Willie Theunissen   
2ND    Evan List   
3RD    David Campbell         
4TH    David Oakley   


Heavy-Middleweight
Heavy-Middleweights
1ST    Eric Brooks   
2ND    Josh Fragoso   
3RD    Matthew Gelfand   
4TH    Jaron Bernstein   


Heavyweight
Heavyweights
1ST    Vincent Lai   
2ND    Tony Catalono          
3RD    Fong Liu   



Openweight
Openweights
1ST    Immanuel Robinson   
2ND    Vincent Lai     
3RD    Eric Johnson   



Archives


The Shuai Chiao Kungfu Club at The Ohio State University (return)